Sarin’s family and Ramadan Part 20 (Math Question)

Standard

The blog postings are about the Singapore Math. The readers can learn from the postings about Solving Singapore Primary School Mathematics. The blog postings present the Math Concept, Math Questions with solutions that teaches in Singapore Primary Schools. You or the kids can learn the skills to deal with Math Modeling, Math Problem Solving and Problem Sum from Lower Primary School to Upper Primary School level. This posting is an upper primary school math question on Problem Sum.

You can read the posting on Sarin’s family and Ramadan in Welcome page about story of Sarin’s family during Ramadan.

Challenge yourself with the question before look out for the given solution‼

Upper primary school mathematics question UPQ564

Sarin’s mother bought some pots and cups during Ramadan. 8 identical cups and 2 identical pots cost $80. Each pot costs six times as much as a cup. What was the cost of each pot?

Solution:

Each pot costs six times as much as a cup

UPQ564-1

The cost of 1 pot was equal to the cost of 6 cups

Sarin’s mother bought 2 pots,

The cost of the 2 pots was equal to the cost of 12 cups

(8 cups, 2 pots) ==> $80

(8 cups, 2 × 6 = 12 cups) ==> $80

(20 cups) ==> $80

1 cup ==> $4

The cost of 1 cup was $4

∴ The cost of each pot = 4 × 6 = $24

 More Questions on Problem Sum. Click here…..

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s